Jump to content

Metodat e vetëvrasjes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sokrati duke pire nje pije helmuese vdekjeprurese

Një metodë vetëvrasjeje është çdo mjet me të cilin një person kryen aktin e vetë vrasjes, duke i dhënë fund jetës së tyre qëllimisht. Njerëzit që bëjnë përpjekje për vetëvrasje dhe mbijetojnë mund të pësojnë lëndime serioze dhe afatgjata. [1]

Disa nga mënyrat për të parandaluar vetevrasjet përfshijnë bërjen e metodave te vetëvrasjes më pak të arritshme, siç është heqja e armëve nga shtëpia e një personi në rrezik. Arsyet per keto veprime mund te jene shperdorimi i alkoolit, trajtimi i crregullimeve mendore, por jo vetëm. [2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "http://www.gazetadita.al/vetevrasja-cilat-jane-shenjat-paralajmeruese/". Arkivuar nga origjinali më 1 nëntor 2019. Marrë më 1 nëntor 2019. {{cite web}}: Lidhje e jashtme në |title= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "https://www.kohajone.com/2015/11/05/depresioni-dhe-vetevrasja-si-ti-ndihmoni-te-tjeret/". Arkivuar nga origjinali më 1 nëntor 2019. Marrë më 1 nëntor 2019. {{cite web}}: Lidhje e jashtme në |title= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)