Kraja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kisha e Virgjëreshës së Krajës, gjendet afër fshatit Ostros.

Kraja (mal. ) është një krahinë në Mal të Zi, që shtrihet në bregun jugperëndimor të Liqenit të Shkodrës deri në malin e Rumisë. Përfshinë disa vendbanime, kryesisht të banuara me shqiptarë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kraja gjendet në mes rajonit të Cërrmnicës dhe Anës së Malit, gjëgjësisht shtrihet nga fshati Skje deri në fshatin Shestan.

Kraja përbëhet nga këto fshatra:

Shestani, si pjesë e Krajës, përbëhet nga këto fshatra:

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë në vitin 2011, Kraja me sipërfaqe prej 143.8 km2 ka 1,881 banorë. Shumica e banorëve të Krajës janë shqiptarë, të besimit islam dhe katolik. Përveç shqiptarëve në Krajë jetojnë edhe malazezëbesimit ortodoks.

Emigrimi i parë i popullsisë vendore, kryesisht nga Shesani, fillon që nga fillimi i shekulli XVIII nga Ljara, Brisku e disa vendbanime të tjera Shestanit. Mërga është vendosur në qytetin e Zarës në Dalmaci duke formuar vendbanimin e tyre të quajtur Arbanas. Në fund të viteve 1960 dhe fillim të viteve 1970, mijëra banorë mërguan në shtete të Evropës dhe në SHBA.[1]

Në saje të kushteve natyrore, veprimtari tradicionale e banorëve të Krajës është blegtoria dhe bujqësia. Në veçanti dallohet kultura e duhanit dhe po ashtu edhe gështenjat. Popullsia e vendbanimeve pranë liqenit merret me peshkim.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Marrë nga artikulli ekuivalent në gjuhën angleze
  2. ^ "Rreth Krajës". Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2015. Marrë më 18 mars 2015. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • KrajaOnline.com – portal nga Kraja
  • [1]- Gjurmë Shqiptare - Sekretet e shqiptarëve të Krajës. Si po shuhet me dhunë gjithçka shqiptare?.