Kuçi (Mali i Zi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Shih: Kuç (kthjellim).


Kuçi është një nga fis malësoreshMali i Zi, dhe është gjithashtu një emër gjeografik i një rajoni neë lindje të Mali i Zi ku banon edhe kjo popullsi e këtij fisi. Rajoni është i vendosur në veri-lindje të Podgoricës, dhe shtrihet përgjatë kufirit me Shqipërinë, me rajonin e Kelmendit në anën tjetër te kufirit. Marko Miljanov Popović apo Mark Milani, shkrimtar dhe luftëtar malazez nga Kuçi me nënë katolike shqiptare është një nga anëtaret te njohur të këtij fis.

Rajoni i Kuçit mund të ndahen në tre grupe të mëdha :

 • Kuçi i Vjetër, sot ndofta një ndarje me shume ortodokset njëjtit fis, te cilët festojnë (Shën Mitrin)
 • Drekalovići, qe ndofta duhet kuptuar Ndreka-Drekalov që është një nën-ndarje ortodokse e fisit, që është themeluar nga Lale Drekalov, të cilët festojnë dineten e (Shën Kollit)
 • Triesh apo Triepshgjuhën shqipe, një nënndarje katolike shqiptare e fisit, e cila feston Lindja e Mariess

Shumica e banorëve janë të kristiane, ndërsa një pakicë është mysliman.

Kuçi është me prejardhje nga fisi "Berisha" dhe anëtarët të Kuçit janë te quajtur "Berishë e Kuqe".

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Marko Miljanov Popović
 • Đoko Prelević, hero kombëtar për malazezet
 • Momir Bulatović, ish President i Malit të Zi pro serb
 • Branimir Popović, aktor
 • Mladen Nelević, aktor
 • Branislav Milačić, trajner futbolli
 • Dušan Perović, Asistent ne ministrinë e financave
 • Duško Vujošević, një trajner basketboll coach
 • Aleksandar Vujosevic ish lojtar basketbolli dhe anëtar i Partisë Demokratike të Socialisteve të Malit të Zi.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rozhaja