Jump to content

Sanxhaku i Manastirit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sanxhaku i Manastirit

Sanxhaku i Manastirit gjatë kohës së perandorisë Osmane ishte pjesë administrative e Vilajetit të Manastirit. Qendër e sanxhakut ka qenë qyteti Manastiri.

Sipas shënimeve të viteve 1905-1906 në këtë sanxhak jetonin 978 559 banorë. Shënimet japin të dhëna për përkatësin fetare të 457,994 banorëve mysliman (të racës/kombësisë shqiptar dhe turke), 264,008 krishterë ortodoks të racës shqiptare dhe vllahe, 198,335 bullgarë, 55,108 ortodoksët greqishtfolës, 2,760 romë dhe 354 të krishterë katolik dhe protestantë të racës shqiptare[1]

Deri në 1912 përbëhej nga kazatë e mëposhtme:[2]

Burim i të dhënave

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ "illyrians.org". Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2007. Marrë më 5 prill 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Stefanaq Pollo (1983). Historia e Shqipërisë: Vitet 30 të shek. XIX-1912. Vëll. II. Akademia e Shkencave e RPS të Shqipërisë, Instituti i Historisë. fq. 49. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)