Çetina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Cetina (malazezisht: Цетиње/Cetinje) është qytet në Mal të Zi. Ështe qendra e Komunës së Cetinës dhe sipas Kushtetutës së Malit të Zi është Kryeqyteti i Vjetër Mbretëror i Malit të Zi (malazezisht: Prijestonica). Ishte kryeqyteti i Principatës dhe Mbretërisë së Malit të Zi.

Pak histori[redakto | redakto tekstin burimor]

Burra shqiptare ne Cetinje, 1906

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Faqa zyrtare

Koordinatat: 43°23′36″V 18°55′19″L / 43.39333°V 18.92194°L / 43.39333; 18.92194