Jump to content

Partia Socialdemokrate e Malit të Zi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Partia Social Demokrate e Malit të Zi ose thjesht Partia Socialdemokrate, shkurt. SDP është një parti politike nacionaliste dhe socialdemokrateMal të Zi . Është e vetmja parti në Mal të Zi që ka anëtarësim të plotë në Internacionalen Socialiste . Nga viti 1998 deri në ndarjen e koalicionit 2016, ishte një partner i vogël koalicioni i Partisë Demokratike të Socialistëve, që e udhëhoqi Malin e Zi nga futja e sistemit shumëpartiak deri në zgjedhjet parlamentare malazeze të vitit 2020 .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 14 korrik 1991, anëtarët e Unionit të Forcave Reformuese të Jugosllavisë (SRSJ) nga katër komuna bregdetare në SR Mali i Zi, Herceg Novi, Kotorri, Tivat dhe Budva, të cilëve më pas iu bashkuan reformistët nga Cetinja, formuan partinë e parë politike rajonale malazeze. - Aleanca e Reformistëve të Bregdetit të Malit të Zi me President Miodrag Maroviq. Më 7 korrik 1992, Lidhja u bashkua me Partinë e Socialistëve të Zharko Rakçeviçit duke dashur të krijonte një parti të madhe malazeze, duke formuar Partinë Social Demokratike të Reformistëve (SDPR) . Më në fund, më 12 qershor 1993, Organizata e Pavarur e KomunistëveTivarit, Aleanca e Forcave Reforme të Jugosllavisë për Malin e Zi dhe Partia e Tolerancës Kombëtare u bashkuan në të, duke formuar Partinë Socialdemokrate të Malit të Zi dhe duke bashkuar forcat që kundërshtonin politikat e regjimi i Millosheviqit gjatë luftërave jugosllave . Përfundimisht, Partia Popullore Jugosllave dhe Partia Popullore e Vjetër Jugosllave u bashkuan gjithashtu në SDP në vitet në vijim. Themeluesit e shquar përfshijnë Žarko Rakçeviq, Dragisha Burzan dhe Ljubisha Stanković . [1]

Kur politikat e Partisë Demokratike të Socialistëve të Malit të Zi (DPS) në pushtet u kthyen drejt qëllimit të pavarësisë së plotë të Malit të Zi, DPS dhe SDP filluan të punojnë ngushtë së bashku për të arritur këtë qëllim. Aleanca me DPS-në dhe Gjukanoviçin përpara zgjedhjeve parlamentare të 1998-ës i lejoi SDP-së të hynte në parlament për herë të parë në historinë e saj. Që nga zgjedhjet e vitit 1998, SDP ka vazhduar të jetë një partner i vogël koalicioni i DPS-së dhe një pjesë e çdo qeverie malazeze midis 1998 dhe 2015. Qëllimi i rivendosjes së pavarësisë së Malit të Zi u arrit pas fitores në referendumin e mbajtur më 21 maj 2006. Presidenti aktual i SDP-së dhe kryetar i Parlamentit të Malit të Zi nga viti 2003 deri në vitin 2016, Ranko Krivokapiq, shpalli zyrtarisht pavarësinë e Malit të Zi më 3 qershor 2006.

Pas zhvendosjes së partisë drejt një kursi politik më kritik dhe të pavarur, në vjeshtën e vitit 2015 fraksioni pro-DPS i SDP-së formoi një parti të re të quajtur Social Demokratët e Malit të Zi (SD). Më 22 janar 2016, SDP u largua zyrtarisht nga koalicioni qeverisës me DPS-në dhe shpalli mbështetjen e saj për një votë mosbesimi ndaj qeverisë së Milo Gjukanoviqit më 25 janar 2016. Në zgjedhjet e ardhshme parlamentare 2016, SDP kandidoi në mënyrë të pavarur për herë të parë që nga viti 1996 dhe ruajti statusin e saj parlamentar, duke fituar 5.23% të votave.

Në zgjedhjet presidenciale të vitit 2018, SDP emëroi deputeten e saj Draginja Vuksanović, e cila ishte kandidatja e parë presidenciale femër në historinë e Malit të Zi. Vuksanović përfundoi i treti, duke fituar 8.2% të votave. [2] Më 29 qershor 2019, pas dorëheqjes së Krivokapiqit, Vuksanović u zgjodh presidente e re e Partisë, duke e bërë atë të vetmen presidente femër të një partie politike malazeze, në atë kohë. Me këtë rast, ish-presidenti Krivokapiq është shpallur president nderi.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ SDP Crna Gora - Istorijat
  2. ^ Vuksanović poručila da neće odustati od kandidature Arkivuar 14 prill 2018 tek Wayback Machine, Vijesti, 14 April 2018