Çetina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Cetina)
Jump to navigation Jump to search

Cetina (malazezisht: Цетиње/Cetinje) është qytet në Mal të Zi. Ështe qendra e Komunës së Cetinës dhe sipas Kushtetutës së Malit të Zi është Kryeqyteti i Vjetër Mbretëror i Malit të Zi (malazezisht: Prijestonica). Ishte kryeqyteti i Principatës dhe Mbretërisë së Malit të Zi.

Pak histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burra shqiptare ne Cetinje, 1906

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Faqa zyrtare

Koordinatat: 43°23′36″V 18°55′19″L / 43.39333°V 18.92194°L / 43.39333; 18.92194