Jump to content

Petri II Petroviq-Njegosh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vlladika Petri II Petroviq-Njegosh

Petri II Petroviq-Negosh (malazezisht: Petar II Petrović-Njegoš/Петар II Петровић Његош; 13 nëntor 1813 – 31 tetor 1851) ishte sundimtar i Malit të Zi dhe i Mitropolitit të CetinësKishës Ortodokse Serbe (Vlladikë), një filozof dhe poet, veprat e të cilit konsiderohen se janë përgjegjëse për modernizimin e Malit të Zi.[1]

Shih dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stamatović, Aleksandar (1999). "Митрополија црногорска за вријеме митрополита Петровића". Кратка историја Митрополије Црногорско-приморске (1219-1999) Arkivuar 22 mars 2016 tek Wayback Machine