Kotorri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kotorri
Kotor bay2.jpg
Location of {{{official_name}}}

Kotorr është vendbanim dhe qendër e njësis administrative në Mal të Zi.


Pak histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Banorë Grafiku
1948 871 Lëvizja e pop. së Kotorit gjat shek. XX-të.png
1953 950
1961 1187
1971 1433
1981 1332
1991 1401
2003 1363Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kotorri eshte nje qytet shume i vjeter. Ai ndryshe quhet edhe qyteti i maceve . Qyteti i vjeter te ngjan sikur nje labirint me rrugca te ngushta e te vogla por ka shume kisha e katerdrale te ndryshme e shume te vjetra . Qyteti i Kotorrit ka nje bukuri te rralle dhe nje shistori te gjere.[nevojitet citimi]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Coordinates: 42°25′48″N 18°46′12″E / 42.43000°N 18.77000°E / 42.43000; 18.77000