Ibrahim pashë Bushatlliu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ibrahim pashë Bushatlliu (tr. İşkodralı Ibrahim Pasha, v. 1812) ka qenë mytesarif i Sanxhakut të Shkodrës, njohur asokohe si Pashallëku i Shkodrës, përfaqësues i rëndësishëm i hanedanes së Bushatllinjve.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi i vëllai Kara Mahmud Pasha u vra në luftë me malazezët më 1796 (1211 h), Ibrahim Pasha emërohet mytesarif i Shkodrës me gradën Rumeli-pajesi. Në vitin 1803 (1218 h) me gradën e vezirit iu dha serasqerllëku i Rumelisë duke mbajtur gjithnjë edhe mytesarifllëkun e Shkodrës, pas dy vjetëve më 1805 (1220 h) u emërua vali i Rumelisë. Pas një viti, valillëku iu mor dhe u la edhe njëherë vetëm mytesarifllëku i Shkodrës.[1]

Gjatë sundimit të tij në Shkodër, Ibrahim Bushati u emërua në vitin 1805 Bejlerbe i Rumelisë dhe morri pjesë në tentimet për shtypjen e Kryengritjes së Parë Serbe, të prirur nga Karagjorgje Petroviq pas Betejës së Ivankovacit. Dihet se Ibrahim Bushati disa herë ka ndihmuar Ali Pashë Tepelenën. Në fakt dy djemt e Ali Pashës Muktar Pasha dhe Veil Pasha kanë shërbyer nën komandat e Ibrahim Bushatit në vitin 1806.[2]

Vdiq në vitin 1810, ndërsa në krye të Pashallëkut të Shkodrës erdhi Mustafa Reshit Pashë Bushati.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bello, Hasan (2017). "Një vështrim historik mbi librin "Historia e pashallarëve shqiptarë në Perandorinë Osmane" të Syrja bej Vlorës, pj. II". Zani i Naltë. 21 (174): 64. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Srbija i Albanci u XIX i početkom XX veka: ciklus predavanja 10-25. novembar 1987


Titujt
Parardhësi 
Mahmud Bushati
 Pasha i Shkodrës 
1796–1810
Pasardhësi 
Mustafa Reshiti