Jump to content

KFOR

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Kosovo Force)
KFOR

Stema e KFOR-it në shkronja Latine dhe Cirilike
Aktive 1999 – sot
Shteti 31 Shtete
Pjesë e NATO

KFOR (serbisht: КФОР) janë një trupë e armatosur ndërkombëtare e formuar nga bashkësia ndërkombëtare pas luftës në Kosovë me qëllim të sigurimit të armatosur të Kosovës.

Formimi i kësaj trupe nën komandën e NATO-s është thirrur nga OKB-ja më 10 qershor 1999rezolutën 1244 me qëllim të krijimit të një hapësire sigurie për kthimin e refugjatëve të luftës. Qendra komanduese e trupës gjendet në kryeqytetin e Kosovës.

Në fillim (1999) trupa përbëhej nga kontingjentet e 40 kombeve me një fuqi ushtarake prej 50,000 ushtarakëve. Që prej 30 nëntorit 2012 në përbërjen e kësaj trupe janë rreth 5,565 ushtarakë nga 31 kombe anëtare të OKB-së.

Objektivat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas mandatit fillestar:[1]

 • të pengojë çdo armiqësi dhe kërcënim të krijuar ndaj Kosovës nga forcat Jugosllave dhe Serbe;
 • të krijojë dhe të mbajë një ambjent të sigurtë në Kosovë, duke përfshirë sigurinë publike dhe rendin civil;
 • të çarmatosë UÇK-në;
 • të mbështesë misionet humanitare ndërkombëtare;
 • të koordinohet dhe mbështesë popullsinë civile ndëkombëtare në Kosovë;

Detyrat e KFOR-it sot:[2]

 • ndihma me kthimin apo zhvendosjen e personave të zhvendosur dhe refugjatëve;
 • rindërtim dhe çminim;
 • asistencë mjekësore;
 • siguria dhe rendi publik;
 • siguria e minoriteteve;
 • mbrojtja e pasurive kombëtare;
 • siguria e kufirit;
 • ndalimi i trafikimit të armëve në kufi;
 • zbatimi i një programi për armët, armatimin dhe eksplozivët;
 • shkatërrimi i armëve;
 • mbështetje për themelimin e institucioneve civile, ligjit dhe rendit, sistemit gjyqësor dhe penal, procesit zgjedhor dhe aspekte të tjera të jetës politike, ekonomike dhe shoqërore të shtetit.

Komanda[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rezoluta 1244
Kosova
Gjen. Maj. Valeri Evtoukovitich (majtas) komandant i forcave Ruse në Kosovë përshëndete me Gjen. Bri. John Craddock (dyti nga e djathta) komandantin e Trup. Forc. Falcon më 7 qershor 1999.

Trupa e KFOR-it komandohet nga komanda e përgjithshme në krye me një Gjeneral të shkalës së tretë (me tre yje) i cili vije nga radhët e kombeve prijëse të misionit dhe që kanë komandën në njërën nga pesë batalionet e stacionuara në Kosovë. Edhe pse kjo nuk është e kushtëzuar deri në fund vitin 2006 ka qenë kështu.

Deri në vitin 2006 postin e komandantit të përgjithshëm (COMKFOR) e kanë ndërruar 12 Gjeneralë. Duke filluar nga:

Struktura e trupës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Struktura e Vjetër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zonat e KFOR-it

Për qëllim të kryerjes së misionit, hapësira e sigurisë është e ndarë në të ashtë quajtura pesë sektorë të cilat komandohen nga pesë kombe të forcave ndërkombëtare (MNTF). Këto zona në terminologjinë e ushtarakëve ndahen sipas orientimit në hapësirë por përdoren edhe emërtime tjera. Kështu në sipas gjendjes më 15 maj 2006:

 • Zona jugore: Gjermania, Turqia apo Austria MNTF S
 • Zona perëndimore: Italia MNTF W
 • Zona veriore: Franca MNTF N
 • Zona qendror: Republika Çeke, Finlanda apo Suedia MNTF C
 • Zona lindore: SHBA MNTF E

Po ashtu gjendet edhe një batalion rezervë nën komandën e COMKFOR-it, Batalioni Rezervë Taktike-Manovrues (KFOR Tactical Reserve Manoeuvre Battailon [KTM]). Për luftimin e kriminalitetit është Njësia Ndërkombëtare Speciale (KFOR MSU-Multinational Specialized Unit) e udhëhequr nga italianët dhe stacionuar në Prishtinë.

Struktura e Re[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fazën e dytë të tranzicionit të KFOR dhe me ardhjen e EULEX u ndryshuan dhe strukturat duke filluar nga Tetori 2010.[3]

Kombet pjesëmarrëse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qendrat civile
Të gjithë shtetet pjesëmarrëse në KFOR dhe të vrarët [4]
Nr. Shteti Komanda Numri fillestar
i trupave
Numri i tanishëm
i trupave
Numri i
të vrarëve
Totali 50000 5134 168
1 Britania e Madhe Britania e Madhe NATO 19000 2 8
2 Gjermania Gjermania NATO 8500 749 13
3 SHBA NATO 7000 773 18
4  Franca NATO 7000 323 5
5 Italia Italia NATO 5000 553 6
6 Holanda Holanda NATO 3600 7 1
7 Kanadaja Kanadaja NATO 1470 5
8 Greqia Greqia NATO 1000 120 1
9 Polonia Polonia NATO 800 162 5
10 Turqia Turqia NATO 752 376 2
11 Danimarka Danimarka NATO 308 35 1
12 Hungaria Hungaria NATO 223 197
13 flamuri Portugalia NATO 174 1
14 Sllovenia Sllovenia NATO 293 1
15 Republika Çeke Republika Çeke NATO 97 11
16 Rumania Rumania NATO 62 59 1
17 Luksemburgu Luksemburgu NATO 23 22
18 Kroacia Kroacia NATO 20
19 Bullgaria Bullgaria NATO 11
20 Norvegjia Norvegjia NATO 4 3 1
21 Shqipëria Shqipëria NATO 10
22 Estonia Estonia NATO 1
23 Armenia Armenia - 35
24 Ukraina Ukraina - 1300 164 3
25 Suedia Suedia - 1100 48 7
26 Austria Austria - 561 570 1
27 Finlanda Finlanda - 395 20
28 Irlanda Irlanda - 279 12
29 flamuri Zvicra - 220 210 1
30  Maroku - 168
31 Spanja Spanja 1712 0 4
32 Belgjika Belgjika 1100 0
33 Lituania Lituania 30 1
34 LettlandLetonia Letonia 20 0
35 Islanda Islanda ? 0
36  Emiratet e Bashkuara Arabe 1500 0 1
37 Rusia Rusia 4000 0 12
38 India India 800 0
39 Sllovakia Sllovakia ? 0 42
41 Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina 750 0
42 Argjentina Argjentina 200 0
43 Gjeorgjia Gjeorgjia 182 0
44 Mongolia Mongolia 40 0
45 Azerbajxhani Azerbajxhani 34 0
46 Kili Kili ? 0
47 Malajzia Malajzia ? 0
48 Filipinet Filipinet ? 0

Personalitete të KFOR-it[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mirënjohjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko dhe këtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "KFOR objectives". Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2013. Marrë më 23 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Mission". Arkivuar nga origjinali më 21 maj 2013. Marrë më 23 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Facts & Figures". Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2013. Marrë më 23 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Troop Numbers & Contribution Nations". Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2013. Marrë më 23 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)