Jump to content

Kampi Bondsteel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kampi Bondsteel.

Kampi Bondsteel (anglisht: Camp Bondsteel) është selia operative e Forcave të Kosovës (KFOR) në Kosovë. Ndodhet afër Ferizajt[1] në Kosovën lindore. Është Komanda Rajonale-Lindje e kryesuar nga Ushtria e Shteteve të Bashkuara dhe mbështetet me trupa nga Greqia, Italia, Finlanda, Hungaria, Polonia, Sllovenia, Zvicra dhe Turqia. Baza është emëruar pas rreshterit të Shtabit të Ushtrisë Amerikane, James L. Bondsteel, i cili është një marrës i Medaljes së Nderit.

Kampi zë 955 hektarë tokë.[2] Gjatë ndërtimit të bazës u rrafshuan dy kodra dhe u mbush lugina ndërmjet tyre. Në gusht 1999, 52 helipadat u ndërtuan në perimetrin perëndimor të objektit për të trajtuar aviacionin e helikopterëve. Kampi është i ndërtuar kryesisht nga kasolle prej druri, gjysmë të përhershme SEA[3] (Azia Juglindore) dhe është i rrethuar nga një mur dheu 2.5 metra i lartë.

Objektet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Map
Lokacioni i Kampit Bondsteel.

Kampi Bondsteel u ndërtua nga Batalioni i 94-të i Ndërtimit të Inxhinierëve, i shtuar nga A Company, Batalioni 864 i Inxhinierëve dhe Kompania e Inxhinierëve Mbështetëse 568 Combat, së bashku me Korporatën Kellogg, Brown dhe Root (KBR). KBR ishte gjithashtu kontraktori kryesor për funksionimin e kampit. Planifikimi, projektimi dhe menaxhimi i ndërtimit të projektit u përfundua nga Seksioni i Menaxhimit të Ndërtimit të Brigadës së 130-të të Inxhinierëve dhe një ekip nga distrikti Baltimore i Korpusit të Inxhinierëve të Ushtrisë Amerikane.

Kampi Bondsteel ka disa objekte në bazë, të gjitha të ndërtuara me ndihmën ushtarake të SHBA-së, të cilat përdoren si nga ushtarët ashtu edhe nga punonjësit civilë. Baza mund të strehojë deri në 7000 ushtarë, duke e bërë atë bazën më të madhe amerikane në Ballkan. Post Exchange (PX) është shkëmbimi më i madh ushtarak në Evropën Juglindore dhe përmban nevoja dhe luks të ndryshëm. E gjithë kjo është vendosur në ndërtesën dykatëshe të PX.[4][5]

Baza gjithashtu ka një spital, dy palestra dhe dy ndërtesa rekreative me telefona, kompjuterë, tavolina pishinë dhe video lojëra. Camp Bondsteel ka gjithashtu një kishëz, një objekt të madh ngrënieje, një stacion zjarrfikës, një stacion policie ushtarake, dy bare kapuçino, një Burger King, Taco Bell dhe një Pizza Anthony. Ekziston edhe një berber, një lavanteri që punëson shtetas vendas, një pastruese kimike, një rrobaqepës, shitës të ndryshëm vendas që shesin suvenire dhe produkte të Kosovës, si dhe fusha sportive.[6]

Polemikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Camp Bondsteel nuk është i hapur për inspektime nga Komiteti për Parandalimin e Torturës (CPT), i cili ka të drejtë të vizitojë të gjitha "vendet e ndalimit" të shteteve anëtare të Këshillit të Evropës. Negociatat me KFOR-in ishin duke u zhvilluar por u pezulluan për shkak të shpalljes së njëanshme të pavarësisë së Kosovës, e cila nuk u njoh nga Këshilli i Evropës. Ushtria e Shteteve të Bashkuara ishte kritikuar për përdorimin e bazës si një qendër paraburgimi për terroristët e dyshuar.[7] Në nëntor 2005, Álvaro Gil-Robles, i dërguari për të drejtat e njeriut i Këshillit të Evropës, e përshkroi kampin si një "version më të vogël të Guantanamos" pas një vizite.[8][9][10] Ushtria amerikane e ka mohuar këtë akuzë dhe ka deklaruar se në kamp nuk kishte objekte të fshehta paraburgimi.[11]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Philips, John (2004). Macedonia: Warlords and Rebels in the Balkans. I.B.Tauris. fq. 171. ISBN 978-1-86064-841-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Camp Bondsteel". Global Security. Marrë më 2009-01-31. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Haugsboe, Haakon (1999-09-27). "'The biggest camp there is'". www.nato.int. NATO. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Camp Bondsteel". Global Security. Marrë më 2009-01-31. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Camp Bondsteel Army Base in Ferizaj, Kosovo". Military Bases. Marrë më 26 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Camp Bondsteel". Global Security. Marrë më 2009-01-31. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "'Smaller Version of Guantanamo' in Kosovo". 2009-01-31. Arkivuar nga origjinali më 2013-01-03. Marrë më 2009-01-31. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Clandestine Camps in Europe: "Everyone Knew What Was Going On in Bondsteel"". Der Spiegel. Hamburg. 5 dhjetor 2005. Marrë më 8 mars 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Secret prisons: Obama's order to close 'black sites'". The Guardian. London. 23 janar 2009. fq. 18. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Condi goes on offensive over secret CIA jails". The Sunday Times. London. 4 dhjetor 2005. fq. 21. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ McLaughlin, Daniel (28 nëntor 2005). "US denies running secret prison in Kosovo as covert CIA flights investigated". The Irish Times. Dublin. Marrë më 8 mars 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)