James Leroy Bondsteel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
James Leroy Bondsteel
Lindi më 18 Korrik 1947
Vendlindja Jackson, Michigan
Vdiq më 9 Prill 1987
Vendvdekja Anchorage (Alaska)
Kombësia Amerikan
Nënshtetësia Amerikane
Shkolla e kryer Michigan
Profesioni Ushtar
Vitet aktiv 1965-1985
I njohur për  Lufta e Vietnamit
Titulli Rreshter
Çmime Medalja e Nderit

James Leroy Bondsteel (18 korrik 1947 - 9 prill 1987). Ishte një ushtar i Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara i cili shërbeu gjatë Luftës së Vietnamit, ku ai fitoi medaljen e nderit. Medalja e Nderit të tij, e dhënë në Nëntor 1973, ishte e fundit e paraqitur nga Presidenti Richard Nixon.

Kampi Bondsteel, i vendosur në Kosovë, emërohet në nder të tij. Ura e vendosur në veri, mbi lumin Knik përgjatë autostradës Glenn, në veri të Anchorage (Alaska), ku Bondsteel vdiq në një përplasje të trafikut, gjithashtu është emëruar në nder të tij.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

James Leroy Bondsteel ka lindur në Jackson, Michigan. Ai u regjistrua në Trupat Detare të Shteteve të Bashkuara në vitin 1965, pasi u diplomua nga Jonesville, Michigan. Ai u dërgua në Kore, ku ai kontribuoi kohën e tij në një jetimore. Pasi ai e kishte përfunduar detyrën e tij në Trupat Detare, ai u bashkua me Ushtrinë e Shteteve të Bashkuara, duke shërbyer nga viti 1965 deri më 1985. Nga viti 1966 deri në vitin 1970 ai u caktua në Kompaninë A, Batalioni i 2-të, Regjimenti i dytë i këmbësorisë, Divizioni i 1-të i Këmbësorisë. Ai mori Medaljen e Nderit për veprimet e tij më heroike, që ndodhën më (24 Maj 1969) në Provinca An, në Vietnam.[1] Në vitet 1970 deri më 1973 ai ishte i vendosur në Gjermaninë Perëndimore. Pas daljes në pension nga Ushtria si një Rreshter , ai punoi si këshilltar i veteranëve. Ai jetoi në Willow, Alaska me bashkëshorten Elaine dhe vajzat e tij, Angel dhe Rachel. Bondsteel vdiq në urën e lumit Knik të autostradës Glenn në vitin 1987, kur një rimorkio e mbushur me trungje erdhi e çliruar nga transporti që e tërhoqi atë dhe u përplas para Frontit të AMC-së. Një pemë u vendos në Parkun e Fondacionit Freedoms në Luginën e Forge, Pensilvani, në nder të tij. Bondsteel është varrosur në Alaska në Fort Richardson National Cemetery. Ka një monument për atë në Përkujtimin e Veteranëve të Alaskës në Byers Lake në autostradën Parks në Parkun Shtetëror të Denalit.[2] Kampi Bondsteel, baza kryesore e Ushtrisë Amerikane në Kosovë, emërohet në nder të tij. Bondsteel, së bashku me tre përfitues të tjerë të Medaljes së Nderit që ishin nga zona, nderohet në Medaljen e Honor Memorial në Jackson County, Michigan, dedikuar më (22 Nëntor 2011). Përkujtim në pellgjet e rritjes Hillsdale Mi në pellgun e rënë ushtar. Pellgjet e rritjes quhen Lewis Emery Park dhe në luftën civile u përdorën për të trajnuar ushtarët e Unionit.[3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.mishalov.com/Bondsteel.html
  2. ^ http://www.mlive.com/news/jackson/index.ssf/2011/11/memorial_to_be_dedicated_to_ja.html
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 8 janar 2018. Marrë më 12 mars 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kampi Bondsteel