Jump to content

Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë
Formuar më1975
LlojiOrganizatë ndërqeveritare
SeliaVjena, Austria
Anëtarësia
57 shtete pjesëmarrëse
11 partnerë për bashkëpunim
Gjuha zyrtare
Anglisht, Frëngjisht, Gjermanisht, Italisht, Rusisht, Spanjisht
Suedia Ann Linde
Zyrtar për Institucione Demokratike dhe të Drejta të Njeriut

? Vend Vakant
Përfaqësues për Lirinë e Medias
? Vend Vakant
Komisioneri i Lartë për Pakicat Kombëtare
? Vend Vakant
Sekretari i përgjithshëm
Stampa:Flagiconl Vend Vakant
Faqja në internetwww.osce.org
Zyrat e OSCE në Vienë

Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (shqip shkurt: OSBE, anglisht: OSCE- Organization for Security and Cooperation in Europe) është organizatë ndërkombëtare që shërben si forum për dialogje politike.

OSBE-ja u themelua në vitin 1975 me Aktin e Helsinkit me 35 shtete pjesëmarrëse. Në vitin 1995, në Konferencën e Budapestit, riorganizohet në organizatë ndërkombëtare me 56 vende pjesëmarrëse nga Evropa, Azia e Mesme dhe Amerika Veriore. Detyrat e OSBE-së janë: stabiliteti dhe siguria politike në Evropë, zhvillimi i bashkëpunimit ekonomik, shtetëror, kulturor e ekologjik.

OSBE-ja bazohet në praktikat demokratike dhe qeverisje të përmirësuar. Shumica e stafit që përbëhet nga më shumë se 3500 vetë punojnë jashtë (në terren) ndërsa vetëm 10% punojnë në zyrat qendrore.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali më 19 korrik 2017. Marrë më 3 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ "OSCE - Organization for Security and Co-operation in Europe 2018". Countryeconomy.com. Arkivuar nga origjinali më 19 korrik 2017. Marrë më 30 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]