Klaus Reinhardt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Klaus Reinhardt lindi më 15 janar 1941Berlini, është një politikan gjerman.

Deklarata mbi Kosovën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

nëntor 2006, ish-komandanti i trupave paqeruajtëse në Kosovë, gjenerali gjerman, Klaus Reinhardt, ka deklaruar se pavarësia e Kosovës do të arrihet në pranverën e vitit të ardhshëm (2007). Gjenerali Reinhardt ka folur për BBC i bindur se beson që Rusia e Kina nuk do të votojnë kundër pavarësisë së Kosovës në Këshillin e SigurimitOKB-së. “Bashkësia ndërkombëtare duhet ta bindë Serbinë për humbjen e Kosovës dhe ta kompensojë këtë humbje me perspektivën evropiane”, tha ai. Në Kosovë do të vazhdojë një mbikëqyrje e Bashkimit Evropian edhe pas statusit të Kosovës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]