Kalaja e Zveçanit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Merge-arrows.svg
Ndihmoni që kjo pjesë dhe pjesa Kalaja Ogurzezë të bashkohen në një artikull të vetëm. {{{2}}}


Pamje e Kalasë së Zveçanit 

Kalaja e Zveçanit (serbisht: "Tvrđava Zvečan, Тврђава Звечан / Zvešanski grad, Звечански град"), i njohur edhe si Kalaja e Zveçanit [1] ose edhe Kalaja e Mitrovicës (shqip: Kalaja e Mitrovicës), e vendosur në veri-perëndim të qytetit të Veriut të Mitrovicës, në Veri të Kosovës, është një Kala dhe një kështjellë e vjetër në Evropën Juglindore.[2] Ajo është ndërtuar në majë të një vullkani të shuar, me pamje nga lumi Ibër.[3]

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Zvečan/Zveçan
  2. ^ Zvečan Fortress
  3. ^ Shih edhe faqen në gjuhën angleze:Zveçan Fortress