Igor Simiq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Igor Simić.png

Igor Simiq (Igor Simić / Игор Симић) deputet i Kuvendit të Kosovës.

Para se të hynte në Listën Serbe, dhe Partia Progresive Serbe në vitin 2016, ai ishte anëtar i SDP i cili u drejtua nga Oliver Ivanoviq.

Në nëntor 2019, Simiq tha që Serbia vazhdon të financojë struktura paralele, duke thënë se shteti serb siguron paga për 40 mijë qytetarë serbë në Kosovë dhe ai denoncoi pretendimet se Kosova e Veriut është më e rrezikshme se pjesët e tjera të Kosovës. Ai gjithashtu tha se të rinjtë nuk po largohen nga Kosova për shkak të Listës Serbe, por për shkak të klasës politike kosovare.


Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.