Oliver Ivanoviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Oliver Ivanović (sërbisht: Оливер Ивановић 1 prill 195316 janar 2018) politikanë serbë, serbë nga Kosova.

Oliver Ivanović është Sekretar shteti në Ministrinë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë (2009) dhe nga Lëvizja Vetvendosje është akuzuar për veprimtari ilegale në Kosovë. Lëvizja thirret në bazë të nenit 198 dhe 199 të KPPK-së.[1] Ai u vra më 16 janar 2018, përpara zyrës së tij në Mitrovicën e Veriut.

Përveç serbishtes, ai fliste edhe shqip dhe italisht.


Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Amza : vetevendosje.org dokumenti PROKURORISË PUBLIKE TË QARKUT

Society.svg Ky artikull në lidhje me Politika është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.