Jump to content

Kryeministri i Serbisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kreu i Qeverisë i Serbisë
Председница Владе Србије
Predsednica Vlade Srbije
Në detyrë
Ana Bërnabiq

që nga 29 qershor 2017
Qeveria e Serbisë
StiliShkelqësia e Saj
LlojiKreu i qeverisë
Anëtar/e iQeverisë
SeliaRruga Nemanjina 11
NominuesPresidenti
EmëruesAsambleja Kombëtare
Kohëzgjatja e detyrësNuk ka kufi afati
Themelimi27 gusht 1805
Mbajtësi i parëMatija Nenadoviq
Emra jo-zyrtarKryeministri
Pagesa148,772 dinar serbe/1,257 euro në muaj
Faqja zyrtaresrbija.gov.rs

Kryeministri i Serbisë (Serbisht: premijerka Srbije), zyrtarisht Kreu i Qeverisë së Republikës së Serbisë (Serbisht: predsednica Vlade Republike Srbije) është ministri kryesor ekzekutiv i Qeverisë së Serbisë.[1] Kryeministri drejton punët e qeverisë dhe i paraqet Asamblesë Kombëtare programin e qeverisë, duke përfshirë një listë të ministrave të propozuar. Dorëheqja e kryeministrit rezulton me shkarkimin e qeverisë.

Zyrtari i parë ishte Matija Nenadoviq, i cili u bë kryeministër më 27 gusht 1805.[2] Kryeministrja aktuale, Ana Bërnabiq u propozua nga ish-kryeministri dhe presidenti aktual i Republikës, Aleksandar Vuçiq, dhe u zgjodh e u emërua nga Asambleja Kombëtare më 29 qershor 2017.[3] Bërnabiq aktualisht kryeson kabinetin e saj të 3-të, i cili u formua më 26 tetor 2022.[4]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Constitution of the Republic of Serbia" (PDF). National Assembly of Serbia. Belgrade. 2006-09-30. Marrë më 2022-10-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Istorija srpskih vlada". Politika (në serbisht). 2007-05-16. Marrë më 2022-10-30.
  3. ^ Surk, Barbara (28 qershor 2017). "Serbia Gets Its First Female, and First Openly Gay, Premier". The New York Times. ISSN 0362-4331. Marrë më 30 qershor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Izglasana nova Vlada Srbije, premijerka i ministri položili zakletvu". N1 (në serbisht). 2022-10-26. Marrë më 2022-10-30.