Ministria për Kosovën dhe Metohinë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ministria për Kosovën dhe Metohinë (serbisht: Министарство за Косово и Метохију Ministarstvo za Kosovo i Metohiju) ishte ministria në Qeverinë e Serbisë përgjegjëse për çështjet që kanë të bëjnë me Kosovën.

Ministria në fjalë u themelua më 7 korrik 2008, duke marrë juridiksionet e Qendrës së shpërbërë Koordinuese për Kosovë dhe Metohi.[1] Kjo ministri është shfuqizuar më 27 korrik 2012 pas formimit të Zyrës për Kosovën dhe Metohinë, ndërsa edhe një ministër pa portofol ka qenë i ngarkuar për çështjet që kanë qenë në ngarkim të ministrisë së shfuqizuar.

Lista e ministrave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri(Birth–Death)
Partia Mandati i detyrës kryeministër(Cabinet)
style="background:#126180
" |
Sllobodan Samarxhiq(1953–)
DSS 15 maj 2007 7 korrik 2008 Koshtunica (II)
style="background:#FFE000
" |
Goran Bogdanoviq(1963–)
DS 7 korrik 2008 27 korrik 2012 Cvetkoviq (I)

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Raščišćeno sa ministarstvom za Kosovo i Metohiju". kossev.info (në serbisht). 25 prill 2014. Arkivuar nga origjinali më 22 janar 2018. Marrë më 22 janar 2018.