Jump to content

Mirko Cvetkoviqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mirko Cvetkoviq
Cvetokviq më 2010
Kryeministri i 9-të i Serbisë
Në detyrë
7 korrik 2008 – 27 korrik 2012
PresidentiBoris Tadiq
Sllavica Gjukiq Dejanoviq (në detyrë)
Tomisllav Nikoliq
ZëvendësIvica Daçiq
Paraprirë ngaVojsllav Koshtunica
Pasuar ngaIvica Daçiq
Ministër i Financave
Në detyrë
14 mars 2011 – 27 korrik 2012
KryeministriVetë ai
Paraprirë ngaDiana Dragutinoviq
Pasuar ngaMlagjan Dinkiq
Në detyrë
15 maj 2007 – 7 korrik 2008
KryeministriVojsllav Koshtunica
Paraprirë ngaMlagjan Dinkiq
Pasuar ngaDiana Dragutinoviq
Drejtori i Agjencisë së Privatizimit
Në detyrë
19 qershor 2003 – 1 gusht 2004
Paraprirë ngaVladimir Çupiq
Pasuar ngaBranko Pavloviq
Të dhëna vetjake
U lind më16 gusht 1950
Zajeçar, RS Serbia, Jugosllavia
Partia politikeI pavarur
Bashkëshortja/etZorica Cvetkoviq
ShkollimiUniversiteti i Beogradit
Nënshkrimi

Mirko Cvetkoviq (serbisht: Мирко Цветковић Mirko Cvetković, lindi më 16 gusht 1950Zajeçar) është politikan dhe ekonomist serb i cili shërbeu si kryeministër i Serbisë nga viti 2008 deri më 2012 dhe si ministër i financave nga 2007 në 2008, dhe përsëri nga 2011 në 2012.

Mirko Cvetkoviqi u diplomua nga Fakulteti i EkonomisëUniversitetin e Beogradit, ku ai mori gjithashtu MComm tij dhe PhD.

Cvetkoviqi punoi në Institutin e Minierave për dhjetë vjet dhe pastaj në një tjetër Instituti Ekonomi për gjashtë vjet, e ndjekur nga shtatë vjet në këshillimor dhe kërkimit CES Mecon firmës ku ai ka punuar si këshilltar.

Në vitin 1980 ai ishte konsulent i jashtëm për Bankën Botërore për një numër të projekteve në Pakistan, Indi dhe Turqi dhe filluan punimet e Programit për Zhvillim të Kombeve të Bashkuara (UNDP) në Somali.

Në periudhën 1998-2001 ai ishte punësuar si këshilltar për çështjet ekonomike në Institutin e Minierave, dhe në 2005 ai u bë Këshilltar Special në CEO Intercom Consulting.

Ai ka publikuar një numër të letrave dhe artikuj të privatizimit në Serbi dhe jashtë vendit.

Cvetkoviqi është i martuar dhe ka dy fëmijë. Ai flet rrjedhshëm anglisht dhe frëngjisht dhe, si një hobi, luan klarinetë.

Karriera politike

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga janar 2001 Cvetkoviqi punoi si zëvendës ministër i Ekonomisë dhe Privatizimit në Qeverinë e Zoran Gjingjiqit. Nga 20032004 ai ishte Drejtor i Agjencisë së Privatizimit.

Cvetkoviqi shërbeu si Ministër i Financave nga 15 maj 2007, deri në korrik 2008 në koalicionin qeverisës të Vojsllav Koshtunicës.[1]

27 qershor 2008, Presidenti Boris Tadiq emëroi Mirko Cvetkoviqin si kryeministri i ri pas zgjedhjeve parlamentare që u zhvilluan në maj. Të tjera kandidate ishin aktuale, Vuk Jeremiqi dhe se presidenti aktual i Këshillit Ekzekutiv të Vojvodinës Bojan Pajtiq.

Ai u betua zyrtarisht më 7 korrik, pas marrjes së betimit të detyrës në Asamblenë Kombëtare. Në fjalimin e tij kryesor Cvetkoviqi tha se një nga masat e para të qeverisë së re do të jetë për paraqitjen e Stabilizim Asocimit me Bashkimin Evropian në parlament për ratifikimin dhe se ajo nuk do të pranojë në mënyrë të njëanshme e Kosovës deklaroi pavarësinë e vet. Ai gjithashtu deklaroi se qeveria do të forcojë ekonominë dhe përgjegjësisë shoqërore dhe të çojë një luftë kundër krimit dhe korrupsionit dhe në favor të drejtësisë ndërkombëtare. Ai tha gjithashtu se një nga iniciativat e para ligjvënës do të jetë e energjisë ratifikimin e marrëveshjes me Federatën Ruse.[2]

Cvetkoviqi shihet nga shumë si një ekspert në ekonomi, një njeri i kompromisit, i respektuar nga Partia Demokratike, por edhe nga partitë e tjera politike. Agjencitë perëndimore të lajmeve e përshkruajnë atë si një "Demokrat" (që tregon mbështetjen për Partinë Demokratike pro-Perëndimore) dhe një "teknokrat të profilit të ulët" që ka gjasa të preferojë përmirësimin e ekonomisë së Serbisë sesa përqendrimin në çështje të vështira politike.

Politikat e tij kombinuan autoritetin dhe liberalizmin e moderuar ekonomik - domethënë mbështetjen e politikave ekonomike laissez-faire.

Kabineti i Mirko Cvetkoviqit është shërbimi më i gjatë që nga rënia e Sllobodan Millosheviqit më 2000.

  1. ^ "Mirko Cvetković, ministar finansija Republike Srbije" (në serbisht). Ekapija.
  2. ^ "Parliament elects new government" (në anglisht). B92. 15 shkurt 2008. Arkivuar nga origjinali më 8 korrik 2008. Marrë më 2008-07-07.