Partia Socialiste e Serbisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logo e Partisë Socialiste të Serbisë (SPS).

Partia Socialiste e Serbisë (Serbisht: Социјалистичка партија Србије Socijalistička partija Srbije, SPS) është një parti politikeSerbi. Ivica Daçiq ka udhëhequr SPS-në si president i saj që nga viti 2006.

SPS u themelua në vitin 1990 si një bashkim i Lidhjes së Komunistëve të Serbisë dhe Frontit Popullor të Jugosllavisë me Sllobodan Millosheviçin si presidentin e parë. Millosheviqi u zgjodh president i Serbisë në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 1990, ndërsa SPS fitoi gjithashtu një supershumicë prej 194 vendesh, nga 250, në Asamblenë Kombëtare të Serbisë. Një vit më pas, protesta masive u organizuan në Beograd. Pas shpërbërjesJugosllavisë në vitin 1992, Serbia u bë pjesë e Republikës Federale të Jugosllavisë, ndërsa SPS kontestoi në zgjedhjet e para parlamentare të cilat u bojkotuan nga opozita që pretendonte se nuk kishte kushte të lira dhe të ndershme zgjedhore. Pas zgjedhjeve të përgjithshme të vitit 1992 në Serbi, SPS u mbështet në Partinë Radikale Serbe (SRS) deri në zgjedhjet e vitit 1993, kur koalicioni u shpërbë. SPS më pas formoi një qeveri koalicioni me Demokracinë e Re (ND), e cila u zgjerua në 1996 me përfshirjen e të Majtës Jugosllave (JUL) për të krijuar Koalicionin e Majtë.

Në zgjedhjet lokale të vitit 1996, SPS u akuzua për falsifikimin e votave në qytetet kryesore urbane, si Beogradi dhe Nishi, gjë që çoi në protestat e viteve 1996-1997 në Serbi. SPS e pranoi humbjen në shkurt 1997. Së bashku me SRS dhe JUL, SPS formoi një qeveri në 1998, e cila bëri që ND të braktiste koalicionin. Millosheviqi dhe SPS u mundën nga koalicioni i Opozitës Demokratike të Serbisë (DOS) në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2000. Millosheviqi refuzoi të pranonte rezultatet e zgjedhjeve, pas së cilës DOS organizoi protesta masive që përfundimisht kulmuan në përmbysjen e Millosheviçit.

SPS qëndroi në opozitë deri në vitin 2003, kur filloi të shërbente si besim dhe furnizim për qeverinë e udhëhequr nga Vojsllav Koshtunica deri në vitin 2007. Daçiç e udhëhoqi partinë në një qeveri koalicioni me Partinë Demokratike pas zgjedhjeve parlamentare të 2008, ndërsa katër vjet më vonë u bë kryeministër i Serbisë pasi ai formoi një qeveri koalicioni me Partinë Progresive Serbe (SNS). Ai qëndroi kryeministër deri në vitin 2014, ndërsa SPS që atëherë ka mbetur një anëtar i vogël i qeverive të udhëhequra nga SNS.

SPS është e lidhur me partitë politike Serbia e Bashkuar dhe Të Gjelbrit e Serbisë. Nën udhëheqjen e Millosheviçit, SPS mbështeti ekonominë e përzier dhe promovoi nacionalizmin, ndërsa mbante gjithashtu lidhje me sindikatat. Pasi Daçiq u bë president, SPS mbeti e lidhur me populizmin, por u zhvendos drejt demokracisë sociale dhe kaloi nga një imazh euroskeptik në një imazh më pragmatik pro-evropian.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]