Shtërpca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Shtërpca
Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
6,913 banorë
36 banorë/km²
Sipërfaqja 247 km²
Administrata
Shteti Kosova
Qarku Ferizaji
Adresa e kuvendit ?
Kodi postal 73000
Prefiksi telefonik 0381 ?
Faqe zyrtare http://kk.rks-gov.net/
Politika
Kryetar Stanko Jakovljeviq
Partia udhëheqëse DS

Shtërpca është qytezë në pjesën jugore të Kosovës rrëzë malev të Sharrit.

Pak histori[redakto | redakto tekstin burimor]

Idriz Iseni, profesor i lindur me 1956, ne Grodovice te kater çarra.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kjo komunë shtrihet rreth koordinantav gjeografike: 42° 14 V dhe 21° 01 L.

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]


Ethnic Composition
Year/Population Shqiptarë  % Serbë  % Turq  % Të tjerë  % Totali
1961 Regjistrimi 3,637 32.36 7,545 67.13 51 0.45 11,239
1991 Regjistrimi 4,300 32.83 8,138 64.02 74 0.58 200 1.57 12,712
Shtator 1999 1,830 36.40 9,182 60.40 73 0.70 60 0.50 11,145
Shkurt 2001 4,500 33.00 9,099 66.70 34 0.20 N/A 0.10 13,633
2011 Regjistrimi 3,740 54.10 3,132 45.30 0 0.00 41 0.55 6,913
Sources: Yugoslav Population Censuses for data through 1991, Organization for Security and Co-operation in Europe estimates for 1999 and 2001, Official 2011 census of the Republic of Kosovo

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

  • partia dominuese

Të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Telekomunikacioni
  • Transporti
  • Ushtria
  • Pushime

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Burim i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]


Sistemi shtetrorë në Kosovë

Coat of arms of Kosovo.svg
Stema e shtetit
Deklarata Kushtetuta Republika e Kosovës SHPK TMK
Gjykata Kuvendi Kryetari Qeveria Shërbimet
Stema e qeverisë KS.gif
Komunale : Artana  · Dardana  · Deçani  · Sharri  · Drenasi  · Ferizaj*  · Fushë Kosova  · Gjakova*  · Gjilani*  · Graçanica  · Hani Elezit**  · Burimi  · Juniku  · Kaçaniku  · Klina  · Kllokoti  · Albaniku  · Lipjani  · Malisheva  · Mamusha  · Mitrovica*  · Kastrioti  · Parteshi  · Peja*  · Podujeva  · Prishtina*  · Prizreni*  · Rahoveci  · Ranillugu  · Shtërpca  · Shtime  · Skënderaj  · Theranda  · Vitia  · Vushtrria  · Zubin Potoku  · Zveçani
Rajonale : Gjakova ·  Gjilani · Mitrovica · Peja · Prizreni · Prishtina · Ferizaj