Gora

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Gora është trevë malore në jug të Opojës dhe shtrihet deri në kufi me Maqedoninë.

Gjeografi[redakto | redakto tekstin burimor]

Është e përbërë prej anëve malore, maleve dhe luginave të ngushta lumore. Është më e lartë, më malore, më e ftohtë se ajo e Opojës.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gora është e banuar me popullsis gorane të fesë myslimane, flasin gjuhën slave, me fjaloë të përzier, veshje, doke e zakone të afërme me popullsinë shqiptare. Popullsia është marë më parë me blegtori dhe me zejtari. Edhe goranët njihen si gurbetçinj, që kanë lëvizur jo vetëm nëpër Kosovë, por edhe në viset e ish-Jugosllavisë dhe jasht saj. Njihen edhe si ëmbëltor të shquar. Qendër e Gorës dhe e komunës është Dragashi, me rreth 20 000 banorë, kryesisht goranë myslimanë.