Krahina e Llapit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Krahina e Llapit quhet krahina shqiptare në pjesën veri-lindore të Kosovës përmes së cilës kalon lumi me po të njëjtin emër. Ndryshe njihet edhe si Kosova e Vogël. Përposë lumit po ashtu me këtë emër gjegjësisht të bazuar në këtë emër Llapjonë apo Llapjanë janë të njohur edhe banorët e kësaj krahine shqiptare. Në kohën më të re si qender e kësaj hapsire merret qyteti dhe komuna e Podujevës.

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]