Podguri i Prizrenit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Podguri i Prizrenit (serbisht: Призренски Подгор Prizrenski Podgor) është një trevë etnografiko - gjeografike e Kosovës e cila përfshin fshatrat përgjatë rrezës së vargmaleve të Sharrit nga Prizreni deri në Qafe të Dulës.

Këto fshatra gravitojnë në qytetet Prizren dhe Suharekë.[1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Plani i Konservimit dhe Zhvillimit për zonën historike të Prizrenit, Kosovë, Përparësitë dhe sfidat e implementimit/ Conservation and Development Plan for the historic zone of Prizren, Kosovo, Advantages and challenges of implementation" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 8 janar 2020. Marrë më 30 dhjetor 2017.