Zona Operative e Llapit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Zona Operative e Llapit (shk.: ZOLL) quhej zona në regjionin e Podujevës apo lumit Llap në luftën e UÇKs së viteve të 1990ta kundër okupatorit sërb.

ZOLL kishte shumë luftëtar të zgjedhur dhe trima, disa nga të cilët dhanë jetën për atdheun tonë Kosovën.

Kjo zonë kishte edhe njësin speciale, që korri shumë suksese.

 • Njëri ndër luftëtarët e parë të UÇKs ishte edhe themeluesi i saj Zahir Pajaziti.

Luftëtar dhe Deshmore nga ZOLL[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nder-themelueset jan Zahir Pajaziti (Bashke-Themelues i UÇK-së) dhe Ilir Konushefci (Mergimi). Tjere luftetare te shquar jan e.g. Hasan Ramadani; Hyzeri Talla; Sami Plakolli;

Ismet Derguti; Bedri Ahmeti Komandant BEDI; Sabit Rrahimi Komandant YLLI


 Hysen Fazliu-CENI
 Arif muqolli Kom, Profi 
 Fatmir Humolli Kom Baci
 Muhamet Latifi 
 Refik Jashari KiKa 
 Selim Haziri Bekria 
 Sevdaim Ramadani Bali