Bedri Ahmeti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bedriu në Demostrata, Luksemburg
Raporti i Bedriut

Bedri Ahmeti lindi në fshatin Llapashticë të komunës së Podujevës, Kosovë dhe ra dëshmor në Luftën e Kosovës në vitin 1999, është dëshmor kombëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Aktiviteti i tij para pjesëmarrjes në ushtri zhvillohej nga diaspora. Me fillimin e luftës në Kosovë në vitin 1999 ai kthehet nga mërgimi dhe radhitet në radhët e UÇK-ës. Bedri Ahmeti do të përkujtohet përgjithmonë në historinë shqiptare si hero i Kosovës, së bashku me Isë Havollin dhe të gjithë dëshmoret tjerë të Kombit Shqiptar qe kanë dhëne jetën pe me mbrojtur vendin krenar tone.

Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.