Jusuf Zejnullahu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Jusuf Zejnullahu është një politikan kosovar.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jusuf Zejnullahu u lind më 1944SvirceMedvegjës. Më 1968 diplomohet në Fakultetin EkonomikPrishtinë dhe më 1971 përfundon studimet pasuniversitare në Fakultetin Ekonomik të Universitetit të Zagrebit. Punën e filloi në Ministrinë e Ekonomisë së Kosovës në Drejtorinë e Komunikacionit dhe Lidhjeve, për të vazhduar në detyrën e Këshilltarit për ekonomi në Kuvendin e Kosovës, Drejtor i Entit për Zhvillimin Ekonomik të Prishtinës, Nënkryetar i Odës Ekonomike të Kosovës, Drejtor-Gjeneral i Kombinatit Metalurgjik “Ferronikel”, Nënkryetar i Odës Ekonomike të Jugosllavisë me detyrë të koordinimit të politikës monetare dhe sistemit bankar.

Në vitin 1989 u zgjodh Kryetar i Qeverisë së Kosovës. Më 1990, bashkë me Qeverinë dhe Kuvendin e Kosovës, u largua me anë të grushtshtetit të Serbisë dhe u detyrua të lërë vendin.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]