Jump to content

Medvegja

Coordinates: 42°50′35″N 21°35′05″E / 42.84306°N 21.58472°E / 42.84306; 21.58472
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Medvegjë)
Medvegja
Медвеђа / Medveđa
Rruga Jabllanica në Medvegjë
Rruga Jabllanica në Medvegjë
Stema Medvegja
Vendndodhja e komunës së Medvegjës në Serbi
Vendndodhja e komunës së Medvegjës në Serbi
Koordinatat: 42°50′35″N 21°35′05″E / 42.84306°N 21.58472°E / 42.84306; 21.58472
ShtetiSerbia Serbia
RajoniSerbia Jugore dhe Lindore
DistriktiJabllanica
Vendbanimet
List
  • 44
Qeveria
 • KryetariDragan Kuliç (SNS)
Sipërfaqja
 • Qytezë19,82 km2 (7,65 sq mi)
 • Komuna524 km2 (202 sq mi)
Lartësia mbidetare
440 m (1.440 ft)
Popullsia
 (2011)
 • Qytezë
2.848
 • Dendësia (Qytezë)140/km2 (370/sq mi)
 • Komuna
7.438
 • Dendësia (Komuna)14/km2 (37/sq mi)
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)
Kodi postar
16240
Prefiksi+381(0)16
Targa e automjetitLE
Faqja zyrtarewww.medvedja.org.rs

Medvegja (Cirilik serb: Медвеђа / Medveđa) është një qytet dhe komunë që ndodhet në qarkun e JabllanicësSerbisë jugore. Sipas regjistrimit të vitit 2011, qyteti ka një popullsi prej 2,848 banorësh, ndërsa komuna ka 7,438 banorë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Medvegja ka qenë e banuar nga fisi Ilir i Dardanëve në lashtësi. Rrënojat arkitektonike datojnë që nga shekulli 4 i epokës së re përreth qytetit,kur ishte pjesë e Perandorisë Romake me emrin Idimum,. Shumica e popullsise Serbe erdhën si kolonë gjatë viteve 1877-1878,kur u dëbuan shqiptarët nga Sanxhaku i Nishit,dhe zunë pjesën më të madhe të Medvegjës. Partizanët Jugosllav,pasi morën në dorë qytetin,në vitin 1944 vranë rreth 200 banorë. Ne kohen e Perandorise Osmane deri me 1878 mendohet se Medvegja kishte gjithashtu nje emer tjeter, Medoka sipas osmaneve. Me 1878 regjioni i Medvegjes u dorezua Serbise, si pasoje e luftes Serbo-Osmane dhe Luftes Ruso-Osmane ku osmanet pesuan disfate dhe dorezuan shume territore ne Ballkan dhe Europe Lindore.

Gjatë bombardimit të NATO-s ka pasë shkelje të rënda të drejtave të njeriut dhe represionit të hapur nga ana e formacioneve paraushtarake, ushtrisë dhe policisë.

Rastet e shkeljes së rëndë të drejtave të njeriut (vrasjet, keqtrajtimet dhe plaqkitja,) në të tri komunat kanë qenë të ngjashme me ato të cilat kanë ndodhur në Kosovë.Keqtrajtimi i banorëve të fshatit Tërnoci i Madh, me 31. mars 1999. kur pos bastisjeve të shtepive nga ta është kerkuar që në afat prej dy orësh ti dorëzojnë “ komandosët e NATO-s, teroristet UÇK-s dhe drogën.”është ilustrative për veprimet e organeve policore dhe ushtarake gjatë gjendjes së luftës. Shumica e rasteve kurrë nuk u ndriçuan, dhe pushteti i ri nuk tregoi gatishmerinë për tu ballafaquar me ta.

Vetem gjat viteve 1999-2001 ne Medvegje ndodhi nje spastrim i heshtur etnik duke perdorur friken dhe diskriminimin popullsia u debua dhe largua nga vatrat e tyre shekullore mbi 5000 shqiptar autokton te Medvegjës.Sipas te dhenave te fundit,ne komunen e medvegjes jetojne vetem rreth 600 shqipetare.Ne rexhistrim ne vitin 2011 doli se komuna ka 7296 banore,por kjo eshte me shume nje fryrje e numrit te banoreve.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteza Medvegjë gjendet në komunen Medvegjës.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas rezultateve të regjistrimit të vitit 2011, komuna e Medvegjës ka një popullsi prej 7,438 banorësh. Ajo pa një shpopullim të madh në 50 vitet e fundit, duke pasur rreth 25,000 banorë në vitin 1961 dhe 7,400 pesëdhjetë vjet më vonë. Rreth 43.5% e banorëve jetojnë në zonat urbane.

Shumica e popullsisë së komunës janë serbë, duke numëruar më shumë se 65%. Grupet e tjera etnike përfshijnë shqiptarët të cilët ishin 32% në vitin 1981 dhe 26.2% në regjistrimin e vitit 2002. Në vitin 2011 ato ishin vetëm 7.1%. Kjo ishte pjesërisht për shkak të bojkotit të shqiptarëve në Serbi dhe nga shpopullimi i shkaktuar nga faktorë të ndryshëm si gjendja ekonomike apo e sigurisë gjatë viteve 1990 dhe 2000.

Ka edhe pakica të tjera të vogla të malazezëve, romëve, maqedonasëve, myslimanëve, bullgarëve dhe jugosllavëve.

Përsonalitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wikibooks:Category
Wikibooks:Category
Wikibooks ka më shumë informacione për ketë temë:

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Насеља општине Медвеђа" (PDF). stat.gov.rs (në serbisht). Statistical Office of Serbia. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 14 nëntor 2015. Marrë më 22 tetor 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]