Ramabaja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ramabajë
Fshat

Ramabajë (serbisht: Равна Бања/Ravna Banja) është fshat në komunën e Medvegjës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ramabaja është fshat kodrinoro-malor. Kufizohet me Sijarinen ne veri, ne lindje kufizohet me fshatra te Komunës se Lebanes, ne jug kufizohet me Marecin dhe Gerbacin dhe ne perëndim kufizohet me Stara Bajen dhe me Svirrcen.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ramabaja është e banuar me shumice nga shqiptaret dhe serbet. Ne regjistrimin e vitit 2002 doli se ne këtë vendbanim jetonin 364 banor.

Kombësia Numri Përqindja
Serb 205 56.31
Shqiptar 153 42.03
Malazez 1 0.27
Bullgar 1 0.27

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]