Jump to content

Spanca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Spancë
Fshat
Emri i banorëveSpancak

Spancë (serbisht: Спонце/Sponce) është fshat në komunën e Medvegjës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Spanca është fshat kodrinoromalor dhe është në kufirin administrative të Kosovës me Serbinë. Svirrca është e lidhur me rrugë të asfaltuar nëpërmjet fshatit Ratkocer me qendren komunale të Medvegjës dhe me rrugë të shtruar me makadam me fshatin Orllani në Kosovë nga i cili vazhdon rruga e asfaltuar për Prishtinë. Si dhe me makadam lidhet edhe me fshatin shqiptar Tullarë nga i cili vazhdon rruga e asfaltuar për Banjë të Sijarinës.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e fshatit e cila jeton gjat tërë vitit është e vogël dhe kryesisht jan pleq, derisa gjat verës numri I tyre rritet sepse kthehen ata të cilët kaherë e kan lëshuar, dhe kthehen nga viset e ndryshme të Serbisë, Evropa dhe Amerika. Si fshati poashtu edhe rrethina është e njohur nga fakti se në këtë fshat dhe rrethinë në shek XIX kan migruar shum familje nga Mali i Zi, kështu që popullsia shqiptare është ndrydhë nga të ardhurit dhe është detyruër të shpërngulet. Megjithatë ende jeton një numër i vogël i shqiptarëve. Në një lagje të fshatit të quajtur Gash (serb. Gasevic) ekziston shkolla fillore serbe.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]