Poroshtica (Medvegjë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Poroshticë
Пороштица
Fshat
Vendndodhja
Poroshticë is located in Serbia
Poroshticë
Poroshticë

Koordinatat: 42°45′51″V 21°28′6″L / 42.76417°V 21.46833°L / 42.76417; 21.46833

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Jabllanicë
Qarku Jabllanicë
Komuna Medvegjë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 45′ 51″ Veri

21° 28′ 6″ Lindje

Poroshticë (serbisht: Пороштица/Poroštica) është fshat në komunën e Medvegjës, Serbi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga 145 banor sa kishte në vitin 1948 numri i banorëve ka rënë në 41. Dikur i banuar nga shqiptarët, ndërsa tash vetëm nga serbët dhe malazezët kolonizator.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]