Rukoci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rukoc
Рујковац
Fshat
Vendndodhja
Rukoc is located in Serbia
Rukoc
Rukoc

Koordinatat: 42°53′3″V 21°38′20″L / 42.88417°V 21.63889°L / 42.88417; 21.63889

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Jabllanicë
Qarku Jabllanicë
Komuna Medvegjë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 53′ 3″ Veri

21° 38′ 20″ Lindje

Rukoc (serbisht: Рујковац/Rujkovac) është fshat në komunën e Medvegjës, Serbi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga 912 banor sa kishte në vitin 1948 numri i banorëve ka rënë në 267.

Dikur i banuar nga shqiptarët, ndërsa tash vetëm nga serbët dhe malazezët kolonizator.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]