Braina e Madhe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Brainë e Madhe
Велика Браина
Fshat
Vendndodhja
Brainë e Madhe is located in Serbia
Brainë e Madhe
Brainë e Madhe

Koordinatat: 42°47′53″V 21°24′38″L / 42.79806°V 21.41056°L / 42.79806; 21.41056

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Jabllanicë
Qarku Jabllanicë
Komuna Medvegjë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 848 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 47′ 53″ Veri

21° 24′ 38″ Lindje

Brainë e Madhe (serbisht: Велика Браина/Velika Braina) është fshat në komunën e Medvegjës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Brainë e Madhe kufizohet ne veri me fshatin Sponcë, ne lindje me fshatin Tullarë, ne jug me Brainen e Vogël dhe ne perendim me komunen e Besianes.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga 289 banor sa kishte në vitin 1948 numri i banorëve ka rënë në 21.

Dikur i banuar nga shqiptarët, ndërsa tash vetëm nga serbët dhe malazezët kolonizator.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]