Siarina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Siarinë
Сијарина
Fshat
Vendndodhja
Siarinë is located in Serbia
Siarinë
Siarinë

Koordinatat: 42°47′4″V 21°37′33″L / 42.78444°V 21.62583°L / 42.78444; 21.62583

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Jabllanicë
Qarku Jabllanicë
Komuna Medvegjë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 598 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 47′ 4″ Veri

21° 37′ 33″ Lindje

Siarinë (serbisht: Сијарина/Sijarina) është fshat në komunën e Medvegjës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Siarina ne veri kufizohet me Tupallen dhe Gjylekarin, ne lindje me Komunen e Lebanes,ne jug me Ramabajen dhe Svirrcen,ne veriperendim me Medvegjen dhe ne perendim me Maqedoncin,Borocin dhe Banjen e Sijarines. Ne Siarine gjendet Xhamia e Siarines i ndertuar ne vitin 1887.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga 984 banor sa kishte në vitin 1948 numri i banorëve ka rënë në 359.

Dikur i banuar nga shqiptarët, ndërsa tash edhe me serb e malazez (20%).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]