Jump to content

Siarina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Siarinë
Fshat

Siarinë (serbisht: Сијарина/Sijarina) është fshat në komunën e Medvegjës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Siarina ne veri kufizohet me Tupallen dhe Gjylekarin, ne lindje me Komunen e Lebanes,ne jug me Ramabajen dhe Svirrcen,ne veriperendim me Medvegjen dhe ne perendim me Maqedoncin,Borocin dhe Banjen e Sijarines. Ne Siarine gjendet Xhamia e Siarines i ndertuar ne vitin 1887.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga 984 banor sa kishte në vitin 1948 numri i banorëve ka rënë në 359.

Dikur i banuar nga shqiptarët, ndërsa tash edhe me serb e malazez (20%).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]