Leci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lec
Леце
Fshat
Vendndodhja
Lec is located in Serbia
Lec
Lec

Koordinatat: 42°54′15″V 21°31′31″L / 42.90417°V 21.52528°L / 42.90417; 21.52528

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Jabllanicë
Qarku Jabllanicë
Komuna Medvegjë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 54′ 15″ Veri

21° 31′ 31″ Lindje

Lec (serbisht: Леце/Lece) është fshat në komunën e Medvegjës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kufizohet ne veri me Drencen dhe Gajtanin e Ulet,ne lindje me Gazdarin dhe Shilloven,ne jug kufizohet me Stubllen dhe ne perendim me Komunen e Kurshumlise.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga 502 banor sa kishte në vitin 1948 numri i banorëve ka rënë në 266 ne regjistrimin e vitit 2011 te mbajtur ne Serbi.

Dikur i banuar nga shqiptarët, ndërsa tash vetëm nga serbët dhe malazezët kolonizator.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasurite Nentokesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne fshatin Lec eshte i njohur per pasuri nentokesore si plumb,zing,ari etj. Ne kete fshat ndodhet Miniera e Plumbit dhe Zingut -Leci.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]