Pustoshillova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pustoshillovë
Пусто Шилово
Fshat
Vendndodhja
Pustoshillovë is located in Serbia
Pustoshillovë
Pustoshillovë

Koordinatat: 42°52′26″V 21°33′28″L / 42.87389°V 21.55778°L / 42.87389; 21.55778

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Jabllanicë
Qarku Jabllanicë
Komuna Medvegjë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 52′ 26″ Veri

21° 33′ 28″ Lindje

Pustoshillovë ose Shillovë edhe Shillovë e Shkretë (serbisht: Пусто Шилово/Pusto Šilovo) është fshat në komunën e Medvegjës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dhunshme, pasi fshati është zona kodrinore dhe malore, të pasura me burime minerale të tilla si pyje, minerale, dhe arritjet e historikisht të rëndësishme të kulturës dhe të besimit, siç janë faltoret e hershme e krishterë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga 487 banor sa kishte në vitin 1948 numri i banorëve ka rënë në 74.

Banorët janë të vendosur më së shumti këtë fushë në Mal të Zi, që nga viti 1878 në disa raste. Ky vend është i banuar gjithmonë nga serbët dhe malazezët. Fshati është ngjitur në zonat e banimit Medvegjës, dhe kishte disa nisma joformale për të ndryshuar emrin (përkthim: Kalorësit, Gjelbër mollë, Kumbullac). Zona e fshatit Medvegjës dhunshme, ka një kuti me mure, derrat e egër. Zona është i përshtatshëm për fruta në rritje (kumbulla, dardha, mollë, kajsi, arra, ftua, manit, manaferrat e egër), herbs (trumzë, yarrow, borzilok) dhe blegtorale (lopë, dele, dhi). Fshati është i njohur për provë të mirë dhe në shtëpi i bërë raki.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]