Gjylekara (Medvegjë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gjylekarë
Fshat

Gjylekarë ose Gjelekarë edhe Gjylekreshtë (serbisht: Ђулекаре/Đulekare) është fshat në komunën e Medvegjës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjylekari ose Gjylekreshta eshte fshat ne Komunen e Medvegjes.Kufizohet ne veri me Llapashticen e Eperme,ne veriperendim me Kapitin,ne jugperendim me Sijarinen,ne perendim me Tupallen dhe ne jug e lindje kufizohet me fshatra te komunes se Lebanes.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendbanimi Gjylekar sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2002 ka pasur 117 banor.Në këtë vendbanim jetojnë 89 banor të moshës madhore , dhe mosha mesatare e popullsisë është 43.0 vite. Në këtë vendbanim janë 42 ekonomi shtëpiake mesatarisht me nga 2.79 banor. Popullsia e Gjylekarit është mjaft heterogjene, kurse në tre regjistrimet e fundit vërehet rënje e numrit të popullsisë.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Banorë Grafiku
1948 494
1953 552
1961 470
1971 341
1981 216
1991 149
2003 125

Përbërja etnike e pop. 2002[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Etnika Banorë Përqindja
Serbë 70 59,82%
Shqiptarë 47 40,17%

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]