Medeci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Medec
Медевце
Fshat
Vendndodhja
Medec is located in Serbia
Medec
Medec

Koordinatat: 42°46′7″V 21°27′2″L / 42.76861°V 21.45056°L / 42.76861; 21.45056

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Jabllanicë
Qarku Jabllanicë
Komuna Medvegjë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 46′ 7″ Veri

21° 27′ 2″ Lindje

Medec (serbisht: Медевце/Medvece) është fshat në komunën e Medvegjës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne veri kufizohet me Tullarin,ne veriperendim me Brainen e Vogel,ne perendim me Gubavcin,ne lindje me Poroshticen dhe ne jug me Kosoven.
Ne mesin e ketij fshati kalon rruga regjionale Prishtine - Leskovc.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga 328 banor sa kishte në vitin 1948 numri i banorëve ka rënë në 52 ne vitin 2011.

Dikur i banuar nga shqiptarët, ndërsa tash vetëm nga serbët dhe malazezët kolonizator. Vitet e fundit eshte kthyer nje familje shqiptare,shume afer kufirit me kosove.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]