Gërbaci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gërbac
Грбавце
Fshat
Vendndodhja
Gërbac is located in Serbia
Gërbac
Gërbac

Koordinatat: 42°43′9″V 21°38′25″L / 42.71917°V 21.64028°L / 42.71917; 21.64028

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Gallap/Jabllanicë
Qarku Jabllanicë
Komuna Medvegjë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 900m m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 43′ 9″ Veri

21° 38′ 25″ Lindje

Gërbac (serbisht: Грбавце/Grbavce) është fshat në komunën e Medvegjës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne veri kufizohet me Ramabajën, ne jug e lindje me Marecin dhe ne perëndim kufizohet me Starabajën.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2003 ka pasur 289 banor. Deri në vitin 1971 ka pasur rritje pastaj ka fillu të bjerë numri i popullsisë si rezultat i emigrimit të në drejtim të qendrave në Kosovë. Në vendbanimin Gërbac jetojnë 182 banor të moshës madhore, ndërsa mosha mesatare e popullsisë arrijnë 31,7 vite. Në vendbanim ka 59 ekonomi shtëpiake, ndërsa numri mesatar i anëtarëve të ekonomive shtëpiake është 4,68. Gërbaci krejtësisht është i banuar nga popullsisë shqiptare.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Banorë Grafiku
1948 639
A4f5dc351de2619b5190a22542c92595.png
1953 715
1961 807
1971 828
1981 750
1991 252
2003 289

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]