Tullara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tullarë
Туларе
Fshat
Vendndodhja
Tullarë is located in Serbia
Tullarë
Tullarë

Koordinatat: 42°47′39″V 21°27′38″L / 42.79417°V 21.46056°L / 42.79417; 21.46056

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Jabllanicë
Qarku Jabllanicë
Komuna Medvegjë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 47′ 39″ Veri

21° 27′ 38″ Lindje

Tullarë (serbisht: Туларе/Tulare) është fshat në komunën e Medvegjës, Serbi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga 460 banor sa kishte në vitin 1948 numri i banorëve ka rënë në 166. Dikur i banuar nga shqiptarët, ndërsa tash vetëm nga serbët dhe malazezët kolonizator.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]