Medvegja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Medvegja
(Shqip) Medvegja
(Serbian) Медвеђа
—  Komunë dhe qytet  
stema_figura
Pamje nga Medvegja
Administrimi
Shteti Serbia Serbia
Republika autonome Serbia qendrore
Qarku Jablanica
Presidenti i komunës Slobodan Drašković (Grupi qytetar, PVD)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 42°50′N 21°35′E / 42.833°V 21.583°L / 42.833; 21.583 (Medvegja)Koordinatat: 42°50′N 21°35′E / 42.833°V 21.583°L / 42.833; 21.583 (Medvegja)
Lartësia 370 m (m.n.d)
Sipërfaqja 524 km2
Popullsia 7.296 banorë (2011)
Dendësia 13,92 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi medvegjar (m), medvegjare (f), medvegjarë (sh)
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Prefiksi 016
Targa LE
Kodi Postar 16240
Vendndodhja
Medvegja is located in Serbia
Medvegja
Medvegja
www.medvedja.org.rs
(anglisht, serbisht, shqip )

Medvegjë është qytezё shqiptare në veri-lindje të Kosovës, nё Serbi. Medvegja ёshtё selia e komunёs tё Medvegjёs që perbёhet nga 44 vendbanime.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Medvegja ka qenë e banuar nga fisi Ilir i Dardanëve në lashtësi. Rrënojat arkitektonike datojnë që nga shekulli 4 i epokës së re përreth qytetit,kur ishte pjesë e Perandorisë Romake me emrin Idimum,. Shumica e popullsise Serbe erdhën si kolonë gjatë viteve 1877-1878,kur u dëbuan shqiptarët nga Sanxhaku i Nishit,dhe zunë pjesën më të madhe të Medvegjës. Partizanët Jugosllav,pasi morën në dorë qytetin,në vitin 1944 vranë rreth 200 banorë. Ne kohen e Perandorise Osmane deri me 1878 mendohet se Medvegja kishte gjithashtu nje emer tjeter, Medoka sipas osmaneve. Me 1878 regjioni i Medvegjes u dorezua Serbise, si pasoje e luftes Serbo-Osmane dhe Luftes Ruso-Osmane ku osmanet pesuan disfate dhe dorezuan shume territore ne Ballkan dhe Europe Lindore.

Red right arrow.svg
 Artikuj kryesore: Historia e Medvegjës dhe Medvegja në luftë.

Gjatë bombardimit të NATO-s ka pasë shkelje të rënda të drejtave të njeriut dhe represionit të hapur nga ana e formacioneve paraushtarake, ushtrisë dhe policisë.

Rastet e shkeljes së rëndë të drejtave të njeriut (vrasjet, keqtrajtimet dhe plaqkitja,) në të tri komunat kanë qenë të ngjashme me ato të cilat kanë ndodhur në Kosovë.Keqtrajtimi i banorëve të fshatit Tërnoci i Madh, me 31. mars 1999. kur pos bastisjeve të shtepive nga ta është kerkuar që në afat prej dy orësh ti dorëzojnë “ komandosët e NATO-s, teroristet UÇK-s dhe drogën.”është ilustrative për veprimet e organeve policore dhe ushtarake gjatë gjendjes së luftës. Shumica e rasteve kurrë nuk u ndriçuan, dhe pushteti i ri nuk tregoi gatishmerinë për tu ballafaquar me ta.

Vetem gjat viteve 1999-2001 ne Medvegje ndodhi nje spastrim i heshtur etnik duke perdorur friken dhe diskriminimin popullsia u debua dhe largua nga vatrat e tyre shekullore mbi 5000 shqiptar autokton te Medvegjës.Sipas te dhenave te fundit,ne komunen e medvegjes jetojne vetem rreth 600 shqipetare.Ne rexhistrim ne vitin 2011 doli se komuna ka 7296 banore,por kjo eshte me shume nje fryrje e numrit te banoreve.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Qyteza Medvegjë gjendet në komunen Medvegjës.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Në qytezën Medvegjë jetojnë 2841 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 në komunën e Medvegjës jetojnë banorë nga të cilët janë 7296 banorë, me një dendësi të ulët popullsise prej 13.92 banorë/km².

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Massmedia[redakto | redakto tekstin burimor]

Përsonalitete[redakto | redakto tekstin burimor]

Wikibooks:Category
Wikibooks ka më shumë informacione për ketë temë:
Medvegja në ditët tona