Gubaci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gubac
Губавце
Fshat
Vendndodhja
Gubac is located in Serbia
Gubac
Gubac

Koordinatat: 42°45′45″V 21°24′56″L / 42.76250°V 21.41556°L / 42.76250; 21.41556

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Jabllanicë
Qarku Jabllanicë
Komuna Medvegjë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 807 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 45′ 45″ Veri

21° 24′ 56″ Lindje

Gubac (serbisht: Губавце/Gubavce) është fshat në komunën e Medvegjës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kufizohet me Brainen e Vogel ne veri,me Medevcin ne lindje, ne jug Kufizohet me fshatra te Komunes se Prishtines dhe ne perendim me ato te Besianes.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga 168 banor sa kishte në vitin 1948 numri i banorëve ka rënë në 36.

Dikur i banuar nga shqiptarët, ndërsa tash vetëm nga serbët dhe malazezët kolonizator.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]