Gubaci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gubac
Fshat

Gubac (serbisht: Губавце/Gubavce) është fshat në komunën e Medvegjës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kufizohet me Brainen e Vogel ne veri,me Medevcin ne lindje, ne jug Kufizohet me fshatra te Komunes se Prishtines dhe ne perendim me ato te Besianes.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga 168 banor sa kishte në vitin 1948 numri i banorëve ka rënë në 36.

Dikur i banuar nga shqiptarët, ndërsa tash vetëm nga serbët dhe malazezët kolonizator.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]