Byçmeti i Poshtëm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Byçmet i Poshtëm
Fshat

Byçmet i Poshtëm (serbisht: Доњи Бучумет/Donji Bučumet) është fshat në komunën e Medvegjës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kufizohet me komunen e Lebanes ne veri e lindje, ne jug me Rukocin, ne juglindje me fshatin Gurgotovo, ne perendim me Byçmetin i Epërm dhe ate te Mesëm.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga 616 banor sa kishte në vitin 1948 numri i banorëve ka rënë në 186.

Dikur i banuar nga shqiptarët para vitin 1878, ndërsa tash vetëm nga serbët.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]