Byçmeti i Poshtëm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Byçmet i Poshtëm
Доњи Бучумет
Fshat
Vendndodhja
Byçmet i Poshtëm is located in Serbia
Byçmet i Poshtëm
Byçmet i Poshtëm

Koordinatat: 42°54′51″V 21°37′8″L / 42.91417°V 21.61889°L / 42.91417; 21.61889

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Jabllanicë
Qarku Jabllanicë
Komuna Medvegjë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 553 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 54′ 51″ Veri

21° 37′ 8″ Lindje

Byçmet i Poshtëm (serbisht: Доњи Бучумет/Donji Bučumet) është fshat në komunën e Medvegjës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kufizohet me komunen e Lebanes ne veri e lindje, ne jug me Rukocin, ne juglindje me fshatin Gurgotovo, ne perendim me Byçmetin i Epërm dhe ate te Mesëm.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga 616 banor sa kishte në vitin 1948 numri i banorëve ka rënë në 186.

Dikur i banuar nga shqiptarët para vitin 1878, ndërsa tash vetëm nga serbët.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]