Braina e Vogël

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Brainë e Vogël
Fshat

Brainë e Vogël (serbisht: Мала Браина/Mala Braina) është fshat në komunën e Medvegjës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Brainë e Vogël ne veri kufizohet me Brainën e Madhe, ne lindje kufizohet me Tullarin dhe me Medevcin,ne jug me Gubavcin dhe ne perendim me komunen e Besianes.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga 109 banor sa kishte në vitin 1948 numri i banorëve ka rënë në 13. Dikur i banuar vetëm nga shqiptarët, ndërsa tash me shumicë serbe dhe malazezë kolonizator. Ne regjistrim doli vetem 1 banor i perkatesise shqiptare ne vitin 2002.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]