Byçmeti i Mesëm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Byçmet i Mesëm
Средњи Бучумет
Fshat
Vendndodhja
Byçmet i Mesëm is located in Serbia
Byçmet i Mesëm
Byçmet i Mesëm

Koordinatat: 42°55′17″V 21°36′39″L / 42.92139°V 21.61083°L / 42.92139; 21.61083

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Jabllanicë
Qarku Jabllanicë
Komuna Medvegjë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 515 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 55′ 17″ Veri

21° 36′ 39″ Lindje

Byçmet i Mesëm (serbisht: Средњи Бучумет/Srednji Bučumet) është fshat në komunën e Medvegjës, Serbi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga 657 banor sa kishte në vitin 1948 numri i banorëve ka rënë në 207. Dikur i banuar nga shqiptarët para vitin 1878, ndërsa tash vetëm nga serbët.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]