Jump to content

Starabaja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Starabajë
Fshat

Starabajë (serbisht: Стара Бања/Stara Banja) është fshat në komunën e Medvegjës, Serbi.

Starabaja eshte fshat kodrinoro-malor,kufizohet me Ramabajen ne veri,ne lindje kufizohet me Gerbacin dhe Marecin,ne veriperendim kufizohet me Svirrcen dhe ne jug e perendim me Kosoven.

Siaps regjistrit të popullsisë së vitit 2002 ka pasur 92 banor ndërsa sipas regjistrimit të vitit 1991 ka pasur 171 banor. Në këtë vendbanim jetojnë 80 banor të moshës madhore, kurse mosha mesatare e popullsisë ishte 43,9 vite, jo e zakonshme për vendbanimet shqiptare. Në vendbanim janë 32 ekonomi shtëpiake mesatarisht me nga 2,84 anëtarë poashtu jo e zakonshme për familjet shqiptare. Starabaja është dhe ka qenë kaherë e banuar me popullsi shqiptare.

Viti Banorë Grafiku
1948 417
1953 481
1961 404
1971 312
1981 208
1991 171
2003 92

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]