Starabaja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Starabajë
Стара Бања
Fshat
Vendndodhja
Starabajë is located in Serbia
Starabajë
Starabajë

Koordinatat: 42°45′12″V 21°37′10″L / 42.75333°V 21.61944°L / 42.75333; 21.61944

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Jabllanicë
Qarku Jabllanicë
Komuna Medvegjë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 45′ 12″ Veri

21° 37′ 10″ Lindje

Starabajë (serbisht: Стара Бања/Stara Banja) është fshat në komunën e Medvegjës, Serbi.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Starabaja eshte fshat kodrinoro-malor,kufizohet me Ramabajen ne veri,ne lindje kufizohet me Gerbacin dhe Marecin,ne veriperendim kufizohet me Svirrcen dhe ne jug e perendim me Kosoven.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Siaps regjistrit të popullsisë së vitit 2002 ka pasur 92 banor ndërsa sipas regjistrimit të vitit 1991 ka pasur 171 banor. Në këtë vendbanim jetojnë 80 banor të moshës madhore, kurse mosha mesatare e popullsisë ishte 43,9 vite, jo e zakonshme për vendbanimet shqiptare. Në vendbanim janë 32 ekonomi shtëpiake mesatarisht me nga 2,84 anëtarë poashtu jo e zakonshme për familjet shqiptare. Starabaja është dhe ka qenë kaherë e banuar me popullsi shqiptare.

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Banorë Grafiku
1948 417 Lëvizja e popullsisë së Starabajes.png
1953 481
1961 404
1971 312
1981 208
1991 171
2003 92

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]