Usain Bolt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Usain Bolt (2008)

Usain Bolt është një sprinter në pension nga Xhamajka, i konsideruar gjerësisht si vrapuesi më i madh i të gjitha kohërave. Ai është mbajtësi i rekordeve botërore në 100 metra, 200 metra dhe stafetë 4 × 100 metra.[1]

Bolt u lind më 21 gusht 1986 në Sherwood Content, Xhamajka. Ai u rrit si një fëmijë i fiksuar pas sportit, duke shkëlqyer në futboll dhe kriket. Në shkollën e mesme, trajneri i tij i kriketit e inkurajoi të provonte seriozisht atletikën. Në moshën 16-vjeçare, në vitin 2002, u bë kampion bote për të rinj.[2]

Në vitin 2007, u cilësua njeriu më i shpejtë në histori, duke vendosur rekordin e tij të parë botëror në 100 metra, dhe një vit më vonë, në Lojërat Olimpike të Pekinit 2008, u bë një superyll ndërkombëtar. Në Kinë, Bolt triumfoi në sprintin e 100 metrave për meshkuj dhe më pas shtoi titullin në 200 m dhe 4x100 m për të siguruar një treshe legjendare. Ai theu rekordin botëror në të tre garat.[3]

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

https://usainbolt.com/

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://worldathletics.org/spikes/news/book-excerpt-usain-bolt-legend
  2. ^ https://olympics.com/en/athletes/usain-bolt
  3. ^ http://news.bbc.co.uk/sport1/hi/olympics/7540279.stm