Kupa Evropiane e Kombeve 1960

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kampionati Evropian i Futbollit 1960
UEFA European Nations Cup
UEFA Championnat Européen du Football
France 1960
Euro 60.jpg

Logo zyrtare e Euro 1960
Oganizues Franca
Stadiume 2 (në 2 qytet)
Data e mbajtjes 6 korrik - 10 korrik
Garues 4
Kampion Gold medal.svg Flag of the Soviet Union.svg Bashkimi Sovjetik 2
1
I dyti Silver medal.svg Flag of Yugoslavia (1946–1992).svg Jugosllavia
Ndeshje 4
Gola 17
Spektatorë 78 958
Golashenuesi më i mirë Flag of the Soviet Union.svg Valentin Ivanov
Flag of the Soviet Union.svg Viktor Ponedelnik
Flag of SFR Yugoslavia.svg Milan Galić
Flag of SFR Yugoslavia.svg Dražan Jerković
Flag of France.svg François Heutte
(2 gola)

Kupa Evropiane e Kombeve e vitit 1960 ishte kampionati i parë i futbollit në Evropë nën drejtimin e UEFA-së. Finalja e kampionatit u mbajt në Paris ku ekipi i Bashkimit Sovjetik fitoi në lojën shtesë 2-1 kundër ekipit Jugosllavisë.

Kampionati u zhvillua në sistemin "knockout" dhe në të morën pjesë 17 kombëtare. Kombëtaret deri në gjysmë-finale ndeshjet i zhvilluan nikoqir/mysafir dhe nga to katër ekipe morën pjesë në ndeshjet finale. Zgjedhja e kundërshtarëve në lojnat e pjesës finale u bë pasi janë bërë të ditur finalistët.

Kombëtarja spanjolle e futbollit refuzoi që të udhëtojë në Bashkimin Sovjetik dhe për këtë u diskualifikua nga kampionati. Kështu katër finalistët dhe tri kombëtaret e bllokut lindorë BRSS-ja, Çekosllovakia dhe Jugosllavia u kualifikuan për pjesën finale të mbajtur në Francë.

Në finale jugosllavët shënuan së pari, mirëpo sovjetët të udhëhequr nga portieri Lev Yashin, barazuan në minutën e 48-të. Në fund të lojës së rregullt rezultati ishte 1-1 dhe shtatë minutat e fundit të lojës shtesë Viktor Ponedelnik me golin e tij ia dhuroi sovjetëve kupën e parë të Kampionatit Evropian.

Skuadra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Fazat kualfikuese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Para kualifikimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi #1 Rezultati Ekipi #2 Nikoqir Mysafir
Flag of Ireland.svg Irlanda 2 - 4 Flag of the Czech Republic.svg Çekosllovakia 2 - 0 0 - 4

Rundi i 16-ve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi #1 Rezultati Ekipi #2 Nikoqir Mysafir
Flag of the Soviet Union.svg Bashkimi Sovjetik 4 - 1 Flag of Hungary.svg Hungaria 3 - 1 1 - 0
Flag of France.svg Franca 8 - 2 Flag of Greece (1828-1978).svg Greqia 7 - 1 1 - 1
Flag of Poland.svg Polonia 2 - 7 Flag of Spain (1945 - 1977).svg Spanja 2 - 4 0 - 3
Flag of Norway.svg Norvegjia 2 - 6 Flag of Austria.svg Austria 0 - 1 2 - 5
Flag of Denmark.svg Danimarka 3 - 7 Flag of the Czech Republic.svg Çekosllovakia 2 - 2 1 - 5
Flag of Yugoslavia (1946–1992).svg Jugosllavia 3 - 1 Flag of Bulgaria (1946-1967).svg Bullgaria 2 - 0 1 - 1
Flag of Romania (1952-1965).svg Rumania 3 - 2 Flag of Turkey.svg Turqia 3 - 0 0 - 2
Flag of East Germany.svg Gjermania Lindore 2 - 5 Flag of Portugal.svg Portugalia 0 - 2 2 - 3
Flag of Yugoslavia (1946–1992).svg Jugosllavia 3 - 1 Flag of Bulgaria (1946-1967).svg Bullgaria 2 - 0 1 - 1
Flag of Romania (1952-1965).svg Rumania 3 - 2 Flag of Turkey.svg Turqia 3 - 0 0 - 2
Flag of East Germany.svg Gjermania Lindore 2 - 5 Flag of Portugal.svg Portugalia 0 - 2 2 - 3

Kualifikimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi #1 Rezultati Ekipi #2 Nikoqir Mysafir
Flag of the Soviet Union.svg Bashkimi Sovjetik diskualifikim Flag of Spain (1945 - 1977).svg Spanja - -
Flag of France.svg Franca 9 - 4 Flag of Austria.svg Austria 5 - 2 4 - 2
Flag of Romania (1952-1965).svg Rumania 0 - 5 Flag of the Czech Republic.svg Çekosllovakia 0 - 2 0 - 3
Flag of Portugal.svg Portugalia 3 - 6 Flag of Yugoslavia (1946–1992).svg Jugosllavia 2 - 1 1 - 5

Garimi final[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


  gjysm-finalja finalja
             
6 qershor – Marseille (Stade Vélodrome)
 Flag of the Czech Republic.svg Çekosllovakia 0  
 Flag of the Soviet Union.svg Bashkimi Sovjetik 3  
 
10 qershor – Paris (Parc des Princes)
     Flag of the Soviet Union.svg Bashkimi Sovjetik (rregullt) (1) 2
   Flag of Yugoslavia (1946–1992).svg Jugosllavia (1) 1
 
 
vendi tretë
6 qershor - Paris (Parc des Princes) 9 qershor - Marseille (Stade Vélodrome)
 Flag of France.svg Franca 4  Flag of the Czech Republic.svg Çekosllovakia  2
 Flag of Yugoslavia (1946–1992).svg Jugosllavia 5    Flag of France.svg Franca  0

Gjysëm finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

6 qershor, 1960
Gjysëm finalja e parë Gjysëm finalja e dytë
Flag of the Soviet Union.svg Bashkimi Sovjetik 3 - 0 Flag of the Czech Republic.svg Çekosllovakia
Stadiumi: Vélodrome, Marseille
Shikues: 25,184
Flag of Yugoslavia (1946–1992).svg Jugosllavia 5 - 4 Flag of France.svg Franca
Stadiumi: Parc Des Princes, Paris
Shikues: 26,370

Vendi i tretë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

9 qershor, 1960
Vendi i tretë
Flag of the Czech Republic.svg Çekosllovakia 2 - 0 Flag of France.svg Franca
Stadiumi: Vélodrome, Marseille
Shikues: 9,438

Finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

10 qershor, 1960
Finalja
Flag of the Soviet Union.svg Bashkimi Sovjetik 2 - 1[1] Flag of Yugoslavia (1946–1992).svg Jugosllavia
Stadiumi: Parc Des Princes, Paris

Shikues: 17,966


Kupa Evropiane 1960 e Kombeve:

Flag of the Soviet Union.svg
BRSS
Titulli i parë

Statistika e garimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ndesja në kohën e rregukll përfundoi me rezultat 1 : 1, në minutën e tetë të kohës shtesë sovjetikët shënuan golin e fitores.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]